Skip to main content

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone co roku 5 maja, zapoczątkowane we Francji w latach 90-tych XX wieku. W Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Ma on na celu łamanie barier i stereotypów panujących w opinii publicznej na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dzięki obchodom tego dnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą zaprezentować swoje możliwości i umiejętności.

Tego dnia w wielu miastach Polski odbywają się marsze i różnego rodzaju festyny. Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie 10 maja 2018r. na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Milanowie, pod honorowym patronatem J.E. Ks. Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy, obchodził Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w sposób szczególny.

Zaproszonym gościom ze szczebla samorządu wojewódzkiego, powiatowego, gminnego, księżom, dyrektorom i kierownikom instytucji współpracujących z WTZ, sponsorom i przyjaciołom, zaprezentowały się jednostki pomocowe skupione przy Caritas Diecezji Siedleckiej. Na przygotowanych stoiskach informacyjno-promocyjnych Warsztaty Terapii Zajęciowej (z Białej Podlaskiej, Kisielan, Parczewa, Siedlec, Skórca), Środowiskowy Dom Samopomocy z Białej Podlaskiej, Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego z Parczewa (Klub Seniora) oraz Świetlica Socjoterapeutyczna z Parczewa, prezentowały prace wykonane w trakcie zajęć i przybliżały zainteresowanym charakter misji, którą prowadzą. Podczas prezentacji multimedialnej Pani Monika Robaczewska – koordynator Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej, przedstawiła programy i akcje jakie prowadzi Caritas Diecezji Siedleckiej.

Przed tak zacną widownią, wystąpili uczestnicy WTZ z Parczewa w inscenizacji opowiadania Bruno Ferrero „Mały, samotny Król”. Ta piękna metafora ludzkiego życia opowiada o smutku i samotności, gdy mimo sukcesów zawodowych, w naszym życiu nie ma osoby, przyjaciela, który nas wspiera, a my możemy się z nim dzielić. Opowieść jednak kończy się szczęśliwie, a potęga marzeń i przyjaźni pokonuje nawet zły los.

Zgromadzeni goście w trakcie aukcji prac, wykonanych w trakcie zajęć terapeutycznych, wsparli działalność WTZ w Parczewie.

Organizacja tego typu spotkań jest bardzo ważna, ponieważ przybliża środowisku specyfikę działalności placówek na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, zwraca uwagę na ich potrzeby i problemy, a także wskazuje ogromną potrzebę wsparcia wszelkich działań związanych z rehabilitacją zawodową i społeczną przez różnego rodzaju instytucje pomocowe, oświatowe i kulturalne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *